Hayatınızdaki Travestileri Destekleyin

Travesti bireyler ile iyi bir arkadaş olmanın birkaç yolu.

Hayatınızdaki travesti insanlar olabilir. Bunu bilmiyor olabilirsiniz, çünkü travesti olmanın nasıl göründüğüne dair birçok yanlış anlama var. Ama büyük olasılıkla, hayatınızda bir cinsiyetten diğerine geçiş yapmış veya geçiş yapmayı planlayan biri var. Ya da sadece topluluğunuzdaki travestiler için nasıl daha iyi bir arkadaş olacağınızı öğrenmek istiyorsunuz.


Hayatınızdaki travesti insanlarla veya genel olarak transeksüel insanlarla bir arkadaş olmayı öğrenmek, devam eden bir süreçtir. İyi bir arkadaş olmanın bazı yolları nispeten basit ve kolaydır, diğerleri ise daha fazla zaman, enerji ve bağlılık gerektirir. Sadece “transfobik olmamak” yeterli değildir: Arkadaşlık eylem gerektirir.


Hayatınızdaki travesti bireyleri desteklemenin en iyi yolu, onlara başkalarına göstereceğiniz saygı ve haysiyetle davranmaktır. Ayrıca, vücutları veya kimlikleri hakkında varsayımlarda bulunmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilecek bazı şeyleri aklınızda tutabilirsiniz.

Bir travesti kişinin şu anda tanımladığı adı ve cinsiyeti kullanın. Bu, herkesin yapması gereken bir şeydir ve özellikle birinin cinsiyet kimliği geçmişinden haberdarsanız veya bu kişiyi geçişten önce tanıyorsanız önemlidir.

Şüphe duyduğunuzda, sorun. Birinin hangi cinsiyetii kullandığını sormak, varsayımda bulunmaktan her zaman daha iyidir. Hangi cinsiyeti kullanacağınızdan emin değilseniz, önce dinleyin. Hangi cinsiyeti tercih ettiklerini bilen biri size o cinsiyetin ne olduğunu söyleyecektir. Biri size hangi cinsiyeti kullandığınızı sorarsa, kendinizi adınızla veya bay veya bayan olarak tanıtın.

Travesti yazarların ve yaratıcıların kitaplarını okuyarak veya videoları izleyerek travesti konular hakkında kendinizi eğitin. Bu kaynaklardan bir şeyler öğrenmek başlamak için harika bir yer olsa da, bunun travesti bireylerin işi olmadığını unutmayın.

Bazı insanlar travesti olmanın sadece bir heves, bir aşama ya da bir tür çarpık şaka olduğunu düşünüyor. Bunun birçok travesti insan için ölüm kalım ile ilgili olduğunu anlamıyorlar.

Ancak bu yanılgılar anlaşılabilir İstanbul medyası travestiler söz konusu olduğunda da genellikle yanlış anlar. Bu yüzden hayatınızdaki travesti insanlardan ve bir bütün olarak trans topluluktan bir şeyler öğrenmek çok önemlidir.

Bunların çoğu sağduyu ile ilgili. Ancak hayatınızdaki travesti bireyleri en iyi nasıl destekleyeceğinizden emin değilseniz, işte bazı temel ipuçları.

Travesti eşitliği adına harekete geçmek için travesti olmanıza gerek yok.

Herkes, trans ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilere herkesin hak ettiği saygı, itibar ve adaletle muamele edilmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Her travesti arkadaşın yolculuğu benzersiz olsa da, arkadaşlık deneyimleri arasında bazı ortak noktalar vardır. Bu temaları anlamak, arkadaş olmanın her aşamasında size veya sevdiklerinize yardımcı olabilir.


Bazı insanlar kendilerine cinsiyetçi veya ikili olmayan derler. Bazıları travesti kadınlar, trans erkekler veya farklı bir transseksüel kişidir. Bazıları cinsel kimliklerini sorguluyor. Kim oldukları veya cinsiyet yelpazesinin neresine oturdukları önemli değil, ortak noktaları cinsiyet kimliklerinin doğumda kendilerine atanan cinsiyetten farklı olmasıdır.


Bazı travestiler kendilerini kadın olarak doğduklarını düşünürler, yani doğumda kendilerine atanan cinsiyet kimliği, özdeşleştikleri ile aynı hizadadır. Herkese doğumdaki cinsiyetine göre bir cinsiyet atanır yani anatominiz.

Travesti olma gerçeği tartışmaya açık değil. Travesti insanlar sonsuza dek buralardaydı ve biz burada kalmak için buradayız. Travesti olmak, herhangi bir şekilde birini daha az geçerli veya daha az güvenilir yapmaz.

Cinsiyet kimliğinin cinsel yönelimle ilgisi yoktur. Heteroseksüel trans insanlar, transseksüel lezbiyen, gay ve biseksüel insanlar, transseksüel queer insanlar vb. Bir kişinin cinsiyet kimliğinin, çekici olduğu kişiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Travesti olmak “ameliyat” olduğunuz anlamına gelmez. Bu çok istilacı bir soru ve söz konusu kişiden başka kimseyi ilgilendirmez. Ancak, parası yetmediği, istemediği veya ihtiyacı olmadığı için hiç ameliyat olmayan birçok travesti birey var.

Travesti cinsiyetleri konusunda kafaları karışmaz ya da birilerini kendileriyle çıkmaya ikna etmeye çalışmazlar (ki bu başlı başına bir yetenekçi yanılgıdır). Tam olarak kim olduklarını bilirler ve hangi cinsiyeti veya nasıl tanımladıklarını “anlamak” için başka birine ihtiyaç duymazlar.

Bazı insanlar biyolojik cinsiyetleriyle uyuşmayan bir cinsiyet kimliğiyle doğduklarını söylüyor. Diğerleri, karşı cinsten vücut parçalarına sahip olmalarına rağmen, kendilerini her zaman bir erkek ya da kız gibi hissederler. Ve bazı insanların cinsiyeti zamanla değişir.

Travesti olmak cinsel yönelimle ilgili görünmüyor. Travesti bireyler heteroseksüel, lezbiyen, gay veya biseksüel olabilir. Örneğin, erkekten kadına geçiş yapan ve yalnızca erkeklere ilgi duyan bir kişi heteroseksüel bir kadın olarak tanımlanır. Kadından erkeğe geçiş yapan ve yalnızca erkeklere ilgi duyan bir kişi kendini eşcinsel erkek olarak tanımlayacaktır.

Travesti kimliklerin kesin nedenleri bilinmemektedir. Ancak birçok uzman, genetik etkiler ve doğum öncesi hormon seviyeleri gibi biyolojik faktörlerin, daha sonraki ergenlik veya yetişkinlikteki erken deneyimler ve deneyimlerin hepsinin travesti kimliklerin gelişimine katkıda bulunabileceğine inanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir